Wednesday, December 17, 2008

17 grudnia: Rozmowa z Naomi Klein

W dzisiejszej audycji usłyszycie wywiad, jakiego pod koniec listopada naszej redakcji udzieliła Naomi Klein, kanadyjska dziennikarka i działaczka ruchu alterglobalistycznego, autorka książek "No Logo", "Mury i wyłomy czyli bariery i szanse" oraz wydanej niedawno "Doktryny szoku". Naomi Klein odpowiadała na pytania o wyzwania, jakie dla ruchów społecznych niesie obecny globalny kryzys finansowy, o sytuację polityczną po ostatnich wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, a także o to co znaczą prawa człowieka w wymiarze gospodarczym i socjalnym. Mówiła również o polskiej transformacji systemowej po roku 1989 i o znaczeniu pamięci "Solidarności".

 

Od wielu lat, Naomi Klein w swoich publikacjach opisuje ciemne strony współczesnego globalnego kapitalizmu: czy to agresywną komercjalizację życia i przestrzeni publicznej w krajach bogatej Północy, czy dotkliwy wyzysk i nędzę w krajach Południa. Jednocześnie ukazuje społeczne działania stanowiące odpowiedź na te niszczące procesy. Publikacja w 2000 r. (w Polsce: 2004) książki "No Logo" zbiegła się z wybuchem pierwszej fali protestów alterglobalistów występujących przeciwko polityce instytucji narzucających globalny reżim handlowo-finansowy: Światowej Organizacji Handlu (WTO), Banku Światowemu, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu czy szczytom państw G8. Książka "Mury i wyłomy czyli bariery i szanse", która ukazała się w 2002 r. (w Polsce: 2008) to zbiór reportaży i felietonów opisujących tę falę aktywizmu, od akcji bezpośrednich blokujących szczyt WTO w Seattle po protesty w Pradze i Genui, od grup przeciwdziałających biedzie i bezdomności w Toronto po indiańskich chłopów w meksykańskim stanie Chiapas, od działań przeciwko żywności modyfikowanej genetycznie po organizowanie centrów społecznych we Włoszech. W wydanej rok temu na świecie, a niedawno w Polsce, książce "Doktryna szoku", autorka broni tezy, że upowszechnienie się gospodarczego modelu neoliberalnego na przestrzeni ostatnich 30 lat możliwe było dzięki przełomowym sytuacjom historycznym - zamachom stanu, przewrotom ustrojowym, wojnom i klęskom żywiołowym - oraz dezorientacji społeczeństw poddanych polityce gospodarczej uderzającej w ich prawa.

 

Naomi Klein odwiedziła Polskę w dniach 18-21 listopada b.r. Wzięła udział w dwóch otwartych spotkaniach na uczelniach warszawskich, udzieliła też wywiadów telewizji i prasie, w tym redakcji Altergodziny z Akademickiego Radia LUZ.


Audycję prowadzą Katarzyna Gawlicz i Marcin Starnawski.

Wednesday, November 12, 2008

12 listopada - audycja o Stowarzyszeniu Inicjatyw Niezależnych oraz o free targu

W dzisiejszej audycji zaprosimy Was do wysłuchania dwóch rozmów.
Z Anną Kamińską, prezeską Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych "Mikuszewo", będziemy rozmawiać o działaniach podejmowanych przez Stowarzyszenie, w tym o organizowanych obecnie warsztatach antydyskryminacyjnych.
Spotkamy się także z Soczi i Lu z wrocławskiego Centrum Reanimacji Kultury, które opowiedzą o niedawnym "free targu" w CRK.

Będzie także Alter-serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych z ubiegłego tygodnia, a także dużo muzyki społecznie zaangażowanych artystów.

Audycję prowadzi Małgorzata Maciejewska.

Zapraszamy!

Wednesday, November 5, 2008

5 listopada - audycja o ekonomii feministycznej

W dzisiejszej audycji zaprosimy Was do wysłuchania zarejestrowanej niedawno rozmowy z Ewą Charkiewicz (Think Tank Feministyczny) o feminizmie, ekonomii feministycznej, obecnym kryzysie ekonomicznym oraz o reformie służby zdrowia.
Będzie również Alter-serwis oraz dużo muzyki społecznie zaangażowanych artystów.

Zapraszamy Was również na stronę Think Tanku Feministycznego, na której znajdziecie wiele materiałów, o których Ewa wspomina w rozmowie: www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny

Audycję prowadzi Małgorzata Maciejewska.
Do usłyszenia!

Wednesday, October 29, 2008

29 października - audycja o reperkusjach festiwalu Lesbijki, Geje i Przyjaciele



Niedawno we Wrocławiu odbył się VI Festiwal Przeciwko Wykluczeniom "Lesbijki, Geje i Przyjaciele". Z jego współorganizatorkami, Ewą Trojanowską i Joanną Zimmerman, będziemy rozmawiać o tym, co działo się na festiwalu oraz o jego skutkach dla środowisk LGTB, lewicowych i feministycznych.
Będzie także dużo zaangażowanej, queerowej muzyki oraz przegląd wydarzeń społeczno-politycznych z ubiegłego tygodnia.

Audycję prowadzi Małgorzata Maciejewska.

Tuesday, October 28, 2008

22 października - audycja o transporcie kolejowym i działaniach przeciwko rasizmowi






W audycji spotkaliśmy się z Jackiem Jerczyńskim z Klubu Sympatyków Kolei. Rozmawialiśmy o obecnym stanie transportu kolejowego we Wrocławiu i okolicach oraz o perspektywach na przyszłość. Nasz gość opowiedział o działaniach Klubu oraz o pomysłach wykorzystania infrastruktury kolejowej dla celów komunikacji zbiorowej.

Natomiast z Grzegorzem Korachem ze Stowarzyszenia Mloda Socjaldemokracja rozmawialiśmy o planowanych na weekend 25-26 X akcjach w ramach kampanii "Różne kolory - jedna gra", przeciwko rasizmowi w sporcie oraz innym formom dyskryminacji. Grzegorz zachęcił do udziału w debacie na temat dyskryminacji oraz w antyrasistowskim turnieju piłkarskim.

Program prowadzili Kasia Gawlicz i Marcin Starnawski.

Tuesday, October 14, 2008

15 października - audycja o festiwalu Lesbijki, Geje i Przyjaciele

W audycji będziemy rozmawiać o rozpoczynającym się w czwartek we Wrocławiu VI Festiwalu przeciwko Wykluczeniom "Lesbijki, Geje i Przyjaciele". Naszymi gośćmi będą współorganizatorzy festiwalu: Ewa Trojanowska, Marcin Boronowski oraz Michał Barski.

Będzie również Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, a także muzyka artystów i artystek zaangażowanych politycznie.

Audycję prowadzą Gosia Maciejewska i Kasia Gawlicz.

Zapraszamy!

Wednesday, October 8, 2008

8 października - audycja o konflikcie izraelsko-palestyńskim

W audycji rozmawiać będziemy o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Naszymi gośćmi będą Joanna Lis, działaczka ruchów solidarności z Palestyną, oraz Tomasz Grzyb, socjolog, fotograf, uczestnik projektu "Images for Life” prowadzonego w obozie uchodźców Aida w Betlejem, Palestyna.

Usłyszycie również Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". Towarzyszyć nam będzie muzyka artystów i artystek zaangażowanych politycznie.

Audycję prowadzi Marcin Starnawski.

Tuesday, September 30, 2008

1 października - audycja o minach przeciwpiechotnych

W audycji, w której gościć będą Anna Kudarewska i Lidia Szafaryn, rozmawiać będziemy o minach przeciwpiechotnych i bombach kasetowych. Od lat społeczność międzynarodowa przeciwstawia się użyciu tej niezwykle niebezpiecznej broni, powodującej tysiące ofiar cywilnych. Polskie władze odmawiają jednak podpisania lub ratyfikowania konwencji zakazujących stosowania, produkcji i składowania broni tego rodzaju, polskie fabryki wciąż ją wytwarzają, a polska armia kupuje. Zastanowimy się nad powodami tej sytuacji oraz opowiemy o międzynarodowych inicjatywach na rzecz likwidacji tego rodzaju broni. 

W programie również "Alter-serwis", czyli krytyczny przegląd wiadomości
z ostatniego tygodnia, a także muzyka artystek i artystów zaangażowanych
społecznie.

Audycję poprowadzą Katarzyna Gawlicz i Małgorzata Maciejewska. 

Możecie nas słuchać jak zwykle w internecie: www.radioluz.pwr.wroc.pl oraz we Wrocławiu na - uwaga! - 91,6 FM.

Zapraszamy!  

Tuesday, January 15, 2008

16. stycznia audycja z Arturem Domosławskim


W dzisiejszej audycji usłyszycie zapis fragmentu spotkania, jakie odbyło
się 10. stycznia we wrocławskiej księgarni "Kapitałka" wokół najnowszej
książki Artura Domosławskiego pt. "Ameryka zbuntowana". Organizatorami
spotkania z udziałem Autora byli "Krytyka Polityczna" oraz Ośrodek Myśli
Społecznej im. F. Lassalle’a.
Artur Domosławski jest reporterem i publicystą. Pisze o Ameryce
Północnej i Południowej, problemach globalizacji i wielkich debatach
współczesnego
świata. Jego najnowsza książka stanowi zapis rozmów
z 17 wybitnymi
amerykańskimi intelektualistami (m.in. z N.Chomsky'm
i R.Rorty'm), których
łączy to, iż nie zgadzają się na politykę prowadzoną
przez kraj, w którym
żyją.

Przede wszystkim jednak będziecie mogli wysłuchać wywiadu, jakiego
Autor
udzielił specjalnie redakcji "Altergodziny". Artur Domosławski
odpowiada w
nim Marcinowi Starnawskiemu na pytania m.in. o ruchy
lewicowe w USA,
amerykańską hegemonię czy przyszłość ruchu
alterglobalistycznego.


W programie również "Alter-serwis", czyli krytyczny przegląd wiadomości
z ostatniego tygodnia, a także muzyka artystek i artystów zaangażowanych
społecznie.

Program poprowadzi Michalina Golinczak.

Tuesday, January 8, 2008

9. stycznia 2008 audycja o sytuacji górników "Budryka"

W dzisiejszej audycji telefonicznie połączymy się z współzałożycielką Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników, a także publicystką Magdaleną Ostrowską, z którą rozmawiać będziemy na temat dramatycznej sytuacji górników z kopalni "Budryk" w Ornontowicach. Strajk w tej kopalni trwa już od ponad trzech tygodni, a od kilku dni około 500 górników prowadzi okupację pod ziemią kopalni. "Budryk" to jedna z najlepszych kopalń w Polsce, a mimo to jej pracownicy dostają najniższe wynagrodzenie w całym górnictwie.

Ponadto w kąciku "Portret nie całkiem artystyczny" kilka słów o legendzie brytyjskiego punk rocka, od lat manifestującej sprzeciw wobec niesprawiedliwości systemu politycznego i społecznego, grupie CHUMBAWAMBA.

W programie również "Alter-serwis", czyli krytyczny przegląd wiadomości z ostatniego tygodnia.

Program poprowadzi: Marcin Starnawski.

Wednesday, January 2, 2008

02.01.08 "Altergodzina" o podróżach i fotografii społecznie zaangażowanej

W pierwszej w 2008 roku audycji gościem będzie Tomasz Grzyb, niezależny fotograf i socjolog specjalizujący się w problematyce stosunków etnicznych i socjologii ubóstwa, który opowie o swoich reporterskich podróżach i projektach edukacyjnych realizowanych m.in. w Palestynie i Republice Południowej Afryki, a także o tegorocznej wizycie w Wenezueli, gdzie prowadził dokumentację działalności misji boliwariańskich.
Tomasz Grzyb jest autorem strony internetowej
http://www.tgrzyb.com.
Audycję poprowadzi Marcin Starnawski.