Friday, January 9, 2009

7 stycznia: Altergodzina o strajkach studenckich w Hiszpanii

W dzisiejszej audycji usłyszycie rozmowę z Natalią Kowbasiuk, przebywającą w Hiszpanii redaktorką "Altergodziny". 


Od 20 listopada trwają strajki na największych uniwersytetach w Hiszpanii: w Barcelonie (Uniwersytet Centralny i Uniwersytet Autonomiczny), Madrycie (Uniwersytet Complutense), Valencji, Sewilli oraz od 1 grudnia w Maladze.  Przeciwko tzw. "planowi bolońskiemu", czyli uchwalonej w 1999 roku polityce UE, zakładającej ujednolicenie systemu edukacji wyższej w krajach członkowskich oraz “zintegrowanie” go z wymogami rynku, protestują zarówno studentki i studenci, jak i pracownicy/-czki uniwersytetu (wykładowcy/-czynie, naukowcy/-czynie, stażyści/-stki). Zmiany, które maja zostać wprowadzone na uniwersytetach w Hiszpanii, zakładają m.in. podniesienie opłat za studia (obecnie już bardzo wysokich, ok. 800 EUR za rok), zmniejszenie liczby wykładów (niektóre wydziały zadecydowały o zlikwidowaniu zajęć z przedmiotów obowiązkowych i pozostawienie wyłącznie odpłatnych egzaminów), obowiązkowa obecność na zajęciach, mniejszy wybór zajęć, zwiększenie biurokracji, cięcia w finansowaniu publicznym.


Główny budynek Uniwersytetu Centralnego w Barcelonie od dwóch tygodni okupowany jest przez ok. 200 osób. Każdego dnia organizowany jest Uniwersytet Alternatywny, w trakcie którego można się dowiedzieć m.in. więcej na temat Europejskiej Przestrzeni Edukacji Wyższej (zwanej popularnie planem Bolonia). Spotkania prowadzone są zarówno przez studentów/-ki, jak i wykładowców/-czynie.  Na pozostałych uniwersytetach okupowane są poszczególne wydziały. Na uniwersytecie w Sewilli w obawie przed działaniami protestujących, władze uniwersytetu zamknęły biuro rektora i część budynku uniwersytetu.


Według ankiety online przeprowadzonej przez hiszpański dziennik “La Vanguardia”, wśród 3406 glosujących 53 procent  popiera okupację uniwersytetu, 45 jest przeciw.


Protest jest bezterminowy. Strajkujący domagają się przede wszystkim wstrzymania działań związanych z planem bolońskim, otwarcie negocjacji pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami, jak i wstrzymanie represji wobec protestujących studentów/-tek.


Audycję prowadzi Katarzyna Gawlicz. 


No comments: