Wednesday, February 4, 2009

Audycja 4 lutego: Ameryka i świat po Bushu

W dzisiejszej audycji rozmawiać będziemy o dwóch kadencjach rządów administracji Georga W. Busha oraz o nadziejach i wątpliwościach związanych z rozpoczętą niedawno prezydenturą Baracka Obamy. Omówimy rządy neokonserwatystów w Stanach Zjedonoczonych i ich znaczenie dla procesów politycznych i gospodarczych na swiecie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy i w jaki sposob "doktryna Busha" byla czymś wyjatkowym w historii amerykańskiej, a na ile stanowiła efekt wczesniejszych strategii geopolitycznych i gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Czy i w jaki sposob neokonserwatyści zdołali przeobrazić spoleczenstwo amerykanskie, na ile poglebili istniejace juz wczesniej problemy (np. nierówności społeczne, łamanie praw pracowniczych, rasizm, ograniczenia swobód obywatelskich itd.).
 
W kontekście obecnego przesunięcia politycznego w Stanach Zjednoczonych postawimy pytanie czy prezydentura Baracka Obamy i fakt, ze Demokraci maja wiekszość w Kongresie to oznaka "zwrotu na lewo" w polityce amerykańskiej, a jeśli tak to, co ów zwrot miałby oznaczać na gruncie konkretnych rozwiązań ekonomicznych i polityczno-prawnych, zmian społecznych czy filozofii politycznej. Czy i w jaki sposob prezydent Obama to "nowa jakość" a w jakim stopniu element systemu, człowiek establishmentu. Czego mozemy spodziewac sie od Obamy i jego obozu politycznego na arenie miedzynarodowej w świetle kryzysu finansowego, na gruncie polityki wobec globalnego Poludnia, Rosji, Europy, w ramach ochrony srodowiska itd.
 
Zastanowimy się także co obecna sytuacja, w tym przedwyborcza mobilizacja zwolennikow Obamy w USA, oznacza dla ruchow społecznych i organizacji spoleczenstwa obywatelskiego w Stanach i na swiecie. Jak wobec Obamy sytuuje sie radykalnie antybushowski ruch antywojenny, ruchy alterglobalistyczne, antyrasistowskie, feministyczne itd., a także jaka jest polska perspektywa w ocenie zmian za oceanem?
 
Naszymi gośćmi będą:
 
Laura Akai - międzynarodowa działaczka anarchistyczna, publicystka zajmująca się m.in. tematyką praw pracowniczych, edukacji alternatywnej i feminizmu; urodzona w Nowym Jorku, członkini Związku Syndykalistów Polski.
 
Leszek Koczanowicz - profesor filozofii, autor prac poświęconych myśli amerykańskiego pragmatyzmu, filozofii polityki i kultury; pracownik Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, wykładał m.in. na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo i Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
 
Lisa Romanienko - socjolożka amerykańska, studiowała m.in. w Nowym Jorku i Luizjanie, badaczka m.in. ruchów społecznych w Ameryce, Europie i Afryce; doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego,
 
Ponadto w Altergodzinie jak co tydzień usłyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". Towarzyszyć nam będzie muzyka artystów zaangażowanych politycznie i społecznie.

Audycję prowadzi Marcin Starnawski. 

No comments: